Spawanie to najpopularniejsza metoda łączenia metali. W naszej firmie zajmujemy się spawaniem metodą MAG. Dysponujemy specjalistycznymi spawarkami, dzięki którym spoiny są trwałe a czas realizacji skrócony do minimum.
Czym jest spawanie MAG?
MAG, Metal Active Gas to metoda spawania elektrodą topliwą ‒ drutem spawalniczym, w osłonie gazów aktywnych chemicznie, na przykład takich, jak dwutlenek węgla.
Podczas spawania metodą MAG generowany jest impuls elektryczny, który powoduje powstanie łuku między drutem spawalniczym podawanym z uchwytu spawalniczego oraz elementem spawanym. Łuk stapia materiał spawany i drut, czego skutkiem jest powstanie jeziorka spawalniczego, po skrzepnięciu jeziorka powstaje trwała spoina.
Z uchwytu spawalniczego dostarczany jest również gaz osłonowy, który osłania końcówkę drutu, łuk elektryczny oraz jeziorko spawalnicze przed szkodliwym działaniem atmosfery powietrza.
Zalety metody MAG
Metoda MAG wykorzystywana jest do spawania stali stopowych, niskostopowych i wysokostopowych oraz metali nieżelaznych.
Wśród zalet metody MAG wymienić możemy, takie jak:
- wysoka jakość spoin
- niskie koszty
- duża wydajność
- możliwość zautomatyzowania metody
Spawanie metodą MAG znajduje zastosowanie w wielu branżach, między innymi w budownictwie, przemyśle maszynowym, w przemyśle ciężkim, w produkcji konstrukcji wykonanych ze stali, w produkcji zbiorników ciśnieniowych i innych.
Alternatywne metody spawania
Wśród innych, również skutecznych i docenianych metod spawania wymienić możemy metodę MIG oraz metodę TIG. Metoda MIG to spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych chemicznie, MIG wykorzystywana jest do spawania glinu, miedzi, tytanu, cyrkonu, magnezu. TIG to spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie gazów obojętnych, takich jak argon i hel, taka metoda wykorzystywana jest przy spawaniu stali nierdzewnej, stali wysokostopowych oraz aluminium.
Zapraszamy do współpracy a w przypadku jakichkolwiek pytań do kontaktu!
Metoda MIG
Zajmujemy się również spawaniem z wykorzystaniem metody MIG. Gwarantujemy sprawną realizację każdego zlecenia.
Czym jest spawanie MIG?
MIG, czyli Metal Inert Gas – to spawanie łukowe elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych chemicznie, na przykład takich, jak argon i hel. Metoda MIG znajduje zastosowanie przy spawaniu magnezu, glinu, miedzi, tytanu, cyrkonu oraz innych metali nieżelaznych i ich stopów.
Jak przebiega spawanie metodą MIG? Z uchwytu wysuwa się drut spawalniczy ‒ elektroda topliwa, który ulega stapianiu w łuku elektrycznym. Łuk elektryczny wytwarzany jest pomiędzy elektrodą topliwą a spawanym materiałem.
Stapiany drut spawalniczy oraz materiał łączony tworzą jeziorko spawalnicze. Jeziorko spawalnicze krzepnie, a co za tym idzie, tworzy trwałe złącze. Warto dodać, że z uchwytu wydobywa się również gaz osłonowy, który chroni łuk spawalniczy oraz jeziorko spawalnicze przed niekorzystnym wpływem atmosfery.
Parametry spawania MIG
Jakość uzyskanych spoin zależna jest od szeregu parametrów, wśród których wymienić możemy takie czynniki, jak:
- Średnica drutu elektrodowego ‒ średnicę drutu dobiera się do rodzaju spawanego materiału, grubości spawanego materiału oraz pozycji spawania. Średnice drutów dostępne są w przedziale od 0,6 do 1,6 [mm]. Im mniejsza średnica tym większa głębokość wtopienia.
- Prędkość spawania ‒ prędkość spawania zależy od natężenia prądu spawania oraz napięcia łuku spawalniczego. Im większa prędkość spawania tym mniejsza głębokości wtopienia. Zmniejszenie prędkości spawania powoduje zwiększenie głębokości wtopienia.
- Napięcie łuku ‒ im wyższe napięcie tym, dłuższy łuk, a co za tym idzie, mniejsza głębokość wtopienia i szersze lico spoiny. Warto tutaj dodać, że zbyt duże napięcie może przyczynić się do zwiększenia rozprysku czy porowatości. Za małe napięcie może natomiast doprowadzić do niestabilności procesu. Napięcie zależne jest od typu osłony gazowej oraz długości łuku.
- Rodzaj i natężenie przepływu gazu osłonowego ‒ rodzaj gazu osłonowego ma bardzo duży wpływ na proces spawania, między innymi na właściwości łuku spawalniczego, przenoszenie metalu w łuku czy głębokość przetopu.
- Pochylenie uchwytu ‒ kąt pochylenia uchwytu ma wpływ na głębokość wtopienia i kształt spoiny. Pochylenie drutu w kierunku zgodnym z kierunkiem spawania to większa głębokość wtopienia i mniejsza szerokość spoiny, pochylenie drutu w kierunku przeciwnym do kierunku spawania to zmniejsza głębokość spoiny i zwiększa nadlew spoiny.
Zalety metody MIG
Główne zalety metody MIG to:
- wysoka wydajność
- dobra jakość spoin
- spawanie nie generuje wysokich kosztów
Oprócz spawania metodą MIG oferujemy też spawanie MAG ‒ Metal Active Gas‒ jest to spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych chemicznie, na przykład dwutlenku węgla. MAG wykorzystywana jest w przypadku stali niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych. Zapraszamy do współpracy!