Spawanie aluminium - krok po kroku | Blog Astromet.pl
17274
post-template-default,single,single-post,postid-17274,single-format-standard,bridge-core-2.7.5,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-26.0,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
 

Spawanie aluminium – krok po kroku

Spawanie aluminium – krok po kroku

Aluminium jest tanie, lekkie i bardzo plastyczne, dzięki czemu stało się popularnym tworzywem do produkcji różnego rodzaju przedmiotów. Służy do wyrobu puszek (np. napojów gazowanych lub produktów spożywczych), jest stosowany w branży lotniczej, stoczniowej i samochodowej oraz w produkcji sprzętu elektronicznego. Jak wygląda spawanie aluminium? Poniżej przybliżamy prawidłowy proces pracy z tym popularnym materiałem.

Aluminium – czym jest? 

 

Technicznie, aluminium to glin, czyli metal (konkretnie pierwiastek chemiczny z grupy metali). Uzyskuje się go z rudy boksytu ze skał glinokrzemianowych. W procesie ich wietrzenia powstaje glin. Doskonale przewodzi prąd oraz ciepło i charakteryzuje się wysokim stopniem plastyczności, dlatego jest popularnym materiałem spawalniczym. Stosuje się je także do produkcji garnków, puszek i innych opakowań oraz w elektrotechniczne i infrastrukturze komunikacyjnej. Dodatkową zaletą aluminium jest jego odporność na korozję. 

Zaleca się przechowywanie aluminium wewnątrz pomieszczeń, ale w niektórych branżach nie jest to możliwe. Trudno wyobrazić sobie spawanie w przemyśle stoczniowym lub lotniczym w zamkniętym pomieszczeniu. Aluminium jest bardzo odporne na warunki atmosferyczne, więc wystarczy nie dopuścić do gromadzenia się wody między elementami materiału np. między płytami aluminium. 

Przygotowanie do procesu spawania aluminium 

 

Stopy aluminium różnią się między sobą i każdy z nich wymaga innego procesu spawania. Niezależnie od stopu z którym pracujemy należy pamiętać o kilku rzeczach: 

  • Dokładnym oczyszczeniu miejsca pracy – brud i kurz będzie łączył się ze spawanymi elementami, dlatego przed przystąpieniem do spawania należy gruntownie oczyścić stanowisko pracy. Części, które mają być spawane także powinny być chronione przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć i zanieczyszczenia. 
  • Poznaniu specyfikacji technicznej łączonych elementów – aluminium przyjmuje różne formy i zawiera dodatki innych stopów, dlatego przed spawaniem należy poznać specyfikację każdego z elementów. W oznaczaniu aluminium stosuje się system czterocyfrowy, gdzie jedynka oznacza główny składnik danego stopu, dwójka określa czystość lub odmianę stopu, a trójka i czwórka najczęściej dotyczą generacji stopu.
  • Przygotowanie materiałów – czyli pozbycie się zanieczyszczeń i odtłuszczenie stopów oraz usunięcie tlenków za pomocą np. drucianej szczotki.

Odpowiednie przygotowanie do procesu spawalniczego niweluje ryzyko powstania porowatych spoiw i błędów w łączeniu materiałów. 

Metody spawalnicze 

 

Aluminium jest podobne do stali, ale jego wykorzystanie jest dużo tańsze. Z tego powodu często stosuje się glin jako zamiennik przy tworzeniu elementów stalowych. Wśród popularnych metod spawalniczych znajdują się: 

  • Spawanie metodą MIG – zwykle stosuje się do materiałów o grubości powyżej 1mm w towarzystwie gazów osłonowych obojętnych (argon i hel). Spawanie następuje za pomocą drutu i uchwytu elektronowego.
  • Spawanie metodą TIG – w tej metodzie także stosuje się osłonę z gazów Ar i He, ale łączenie powstaje w wyniku wykorzystania elektrody wolframowej. Nieodpowiednie ustawienie natężenia gazu wpłynie na jakość spoiny oraz poziom ochrony przed utlenianiem, dlatego nie należy bagatelizować tego etapu. Metoda TIG pozwala na uzyskanie łączeń najlepszej jakości.  

W procesie spawania wykorzystuje się także frezy spawalnicze, które umożliwiają wykonywanie wzorków na powierzchni stopów. 

 

No Comments

Sorry, the comment form is Zamknijd at this time.